A MEKH 2016-os és 2017-es országgyűlési beszámolója kapcsán ismertette: évente mintegy tízezren fordulnak a hivatalhoz különböző fogyasztóvédelmi ügyekben. A folyamatban lévő ügyek számát 320-ra csökkentették 2017 végére a korábbi háromezerről.

A hivatal 34 rendeletet alkotott és csaknem 8000 ezer határozatot hozott az elmúlt két évben.

A MEKH éves bevétele mintegy 8 milliárd forint, ami felügyeleti és igazgatási szervezési díjból, valamint bírságokból tevődik össze. A törvény által meghatározott összegen túl, a többletként befolyó bevételeket is befizetik a központi költségvetésbe - közölte Dorkota Lajos.

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága a hivatal 2016. és 2017. évi beszámolóját 10 igen és 3 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Mellár Tamásnak (Párbeszéd), a bizottság alelnökének kérdéseire Dorkota Lajos egyebek mellett kifejtette: Magyarországon magas az importból származó áram aránya, a paksi atomerőmű jelenleg működő blokkjainak leállása után a két új paksi blokk üzembe állásával sem lesz 100 százalékban elég az itthon termelt áram.

Számolnak ugyanakkor azzal, hogy a megújuló energiák erőteljesebb belépése a rendszerbe csökkenti majd az importfüggőséget.

A MEKH elnöke jelezte azt is: a megújuló energiák támogatási rendszere (METÁR) tényleges működéséhez még hiányoznak uniós és hazai szabályozások.

Hadházy Sándornak (Fidesz), a bizottság alelnökének adott válaszában Dorkota Lajos a többi között felidézte: fogyasztóvédelmi tevékenységük keretében 2016-ban a behajtási költségátalány szabálytalan alkalmazása miatt 100 millió forintra bírságolták a Tigázt. Emellett kötelezték a gázszolgáltatót 1,1 milliárd forint visszafizetésére az ügyfeleknek, valamint a további kiszabott összegek törlésére.

A MEKH az ügyben indult pert első és másodfokon megnyerte, a Tigáz a Kúriához fordult - ismertette a hivatal elnöke. Hozzátette, hasonlóan jártak el az Elmű esetében is, ebben az ügyben szintén pert nyert első és másodfokon is a MEKH.

Az Országgyűlésnek beterjesztett beszámoló szerint az Elműre 50 millió forintos bírságot szabott ki a hivatal 2017-ben a behajtási költségátalány üzletszabályzattal ellentétes alkalmazása miatt.

Witzmann Mihály (Fidesz), a bizottság alelnökének érdeklődésére Dorkota Lajos ismertette: 2016. december 31-ig napelemes erőművek telepítésére 2438 kérelem érkezett a hivatalhoz, ezekből mintegy 800 gond nélkül megkapta az engedélyt, 1600 esetben egyeztetésre, hiánypótlásra volt szükség. Folyamatos a beruházások megvalósítása, az ehhez szükséges idő általában egy-két év.

A napelemes erőművek termelése, az összesen 2100 megawatt jelentősen növelné a megújuló energia arányát Magyarországon - mondta a MEKH elnöke.

Bánki Erik (Fidesz), a gazdasági bizottság elnöke felvetette, hogy 2017. július 1-jétől megszabott feltételek mellett ingyenessé váltak ugyan a közműcsatlakozások, de sok esetben nagyon lassan halad az ügyintézés, a közműtársaságok lassan dolgozzák fel a csatlakozási kérelmeket.

Dorkota Lajos válaszában elmondta: a szolgáltatók nem vették figyelembe az előírásokat, vagy halogatták a döntést a beérkezett kérelmekről. A hivatal felhívta a figyelmet a jogszabályok betartására, illetve bírságot szabott ki, azóta változott a helyzet, a közeljövőben várhatóan már nem lesz gond.